پارگی عضلات پشت ساق پا

پارگی عضلات پشت ساق پا
عضلات پشت ساق پا گرهی از عضلات است که در قسمت انتهای پا قرار دارد. عضله سه سر از دو عضله سطحی به نام گاستروکنمیوس داخلی و خارجی و یک عضله عمیق یعنی سولئوس تشکیل‌شده است.

پارگی عضلات پشت ساق پا

عضلات پشت ساق پا گرهی از عضلات است که در قسمت انتهای پا قرار دارد. عضله سه سر از دو عضله سطحی به نام گاستروکنمیوس داخلی و خارجی و یک عضله عمیق یعنی سولئوس تشکیل‌شده است. این سه عضله در استخوان پاشنه پا در کنار هم قرارگرفته و تاندون آشیل را تشکیل می‌دهند.

آسیب معمولاً در گاستروکنمیوس داخلی رخ می‌دهد.

نقش اصلی این عضله درد خم شدن مچ پا به پایین و خم شدن زانو است. این عضله به دلیل اینکه یک عضله دو مفصلی است (مچ پا و زانو) مستعد آسیب است. درد ورزش‌های مختلفی مانند راگبی، فوتبال، تنیس، رقص دومیدانی این آسیب بیشتر به وجودمی آید.

علائم این بیماری عبارت‌اند از:

-درد تیز در قسمت پشتی ساق پا بخصوص در قسمت داخلی

-درد در عضلات باسن

-تورم و کبودی بعد از آسیب به مدت چند ساعت تا چند روز

-احساس درد در کشش ماهیچه‌ها

-مقاومت و احساس درد مچ پا در برابر خم شدن به پایین

بسته به میزان آسیب، فرد ممکن است بتواند به ورزش و فعالیت خود ادامه بدهد اما در حین فعالیت و بعدازآن احساس ناراحتی و یا گرفتگی خواهد کرد و در موارد ممکن است فرد به دلیل درد شدید قادر به راه رفتن نباشد.

معاینه بالینی و تاریخچه کامل ممکن است برای تشخیص کافی باشد اما در شرایطی که تشخیص دشوار باشد تصویربرداری ضروری است. گاهی آسیب در پارگی این عضله در درجات کمی است اما با ادامه فعالیت میزان پارگی و آسیب بیشتر خواهد شد. بنابراین باید برای درمان سریعاً اقدام کرد.

فیزیوتراپی در کاهش درد و تورم با استفاده از الکتروتراپی ، یخ گذاری،لیزر درمانی نقش مهمی دارد و فیزیوتراپیست در مورد فعالیت‌هایی که ممکن است وضعیت شما را بدتر کند آموزش می‌دهد و همچنین از طیف گسترده‌ای که ازا تکنیک‌های دستی دردمانی استفاده خواهد کرد.

تمرینات کششی و تقویت‌کننده مناسب را تجویز می‌کند.