سندرم ITB یا همان باند ایلیوتیبیال چیست ؟و چگونه باعث اصحکاک استخوان زانو می شود؟

سندرم ITB یا همان باند ایلیوتیبیال چیست ؟و  چگونه باعث اصحکاک استخوان زانو می شود؟
باند ایلیوتیبیال باند(IB) بافت هم بند طولانی یا فاشیا است که در امتداد سمت خارجی پای شما از مفصل ران تا زانو و استخوان ران قرار دارد، این بافت ضمن محافظت از قسمت خارجی ران به ایجاد ثبات و حرکت در زانو کمک می کند.

باند ایلیوتیبیال باند (IB) بافت هم­ بند طولانی یا فاشیا است که در امتداد سمت خارجی پای شما از مفصل ران تا زانو و استخوان ران قرار دارد، این بافت ضمن محافظت از قسمت خارجی ران به ایجاد ثبات و حرکت در زانو کمک می­ کند.

استفاده بیش‌ازحد و خم و صاف شدن مکرر زانو باعث آسیب به این بافت می­ شود. این سندرم زمانی ایجاد می­ شود که بافت و باند IT سفت، تحریک یا ملتهب شود. این کوتاهی یا سفت شدن باند IT باعث اصطکاک در قسمت خارجی زانو هنگام خم شدن می­ شود که دردناک است. گاهی اوقات این سندرم باعث درد ارجاعی به لگن می­ شود.

 

http://intermountainhealthcare.org/services/orthopedics/services/hip/iliotibial-band-syndrome/

 

 

علت این بیماری:

سندرم IT در اثر اصطکاک بیش‌ازحد به استخوان ایجاد می­ شود. در درجه اول آسیب ناشی از حرکات تکراری است. هنگام حرکت زانو، باند IT باعث اصطکاک، تحریک و درد می­ شود. به نظر می­ رسد این اتفاق فقط در برخی افراد رخ می­ دهد، مخصوصاً در دوچرخه­ سواران و دونده­ها. این مشکل می­ تواند از بالا رفتن و پایین ­آمدن از پله­ ها، پوشیدن کفش پاشنه بلند یا نشستن به مدت طولانی با زانوی خمیده ایجاد شود.

 

http://aafp.org/afp/2005/0415/p1545.html

 

 

عوامل خطر برای ایجاد سندرم باند IT عبارتنداز:

*سابقه کوتاهی باند IT یا آسیب قبلی

*عضلات ضعیف ران، لگن و شکم

*پیاده­ روی یا دویدن در پیست یا سربالایی

*ضعف یا عدم انعطاف­ پذیری

*نشستن به مدت طولانی با زانوی خم

*فعالیت­ های تکراری مثل دویدن و دوچرخه­ سواری

*داشتن آرتروز زانو

*طول نامتعادل پا

*پاهای صاف

زانوی پرانتزی

 

http://dx.doi.org/10.1155/2013/367169

 

 

درمان به چه نحو خواهد بود؟

فیزیوتراپی در درمان سندرم باند IT ضروری است. در ابتدا فیزیوتراپیست می­ تواند در تشخیص مشکل شما و تعیین شدت آن کمک کند. به دنبال معاینه و ارزیابی اولیه، فیزیوتراپیست یک برنامه درمانی مناسب را تعیین می­ کند که شامل الکتروتراپی، آزادسازی بافت کوتاه شده به کمک سوزن خشک و درمان­های دستی، تمرینات کششی و تقویتی و اصلاح پاسچر است.